TEL
  1. Strona główna
  2. Rozwiązania
  3. Przykłady wdrożeń
  4. Banki GlaxoSmithKline o elastyczności systemów wizyjnych KEYENCE

Banki GlaxoSmithKline o elastyczności systemów wizyjnych KEYENCE

Wielonarodowy koncern chce kontynuować kontrolę swoich produktów. Teraz może w pełni zautomatyzować swoje linie produkcyjne i w trakcie procesu zmniejszyć do minimum ryzyko błędu człowieka.

Zakład GlaxoSmithKline w Evreux we Francji zajmuje powierzchnię 18 hektarów i ma 100000 m² budynków. Zatrudnia 2000 osób i produkuje rocznie 130 milionów opakowań inhalatorów (aerozole, produkty do inhalacji). Osiemdziesiąt pięć procent jego produkcji jest eksportowane do 130 krajów z zatwierdzeniem AFSSAPS, MCA i FDA. Co minutę 15000 pacjentów na całym świecie przyjmuje dawkę leków wyprodukowanych przez GSK Evreux. Tak duża wielkość produkcji wiąże się z bardzo złożonym systemem identyfikacji. Jedną z form inhalacji produkowanych przez GSK jest Diskus, inhalator wielodawkowy, który dostarcza odmierzoną dawkę leku. Oznakowanie każdego Diskusa jest sprawdzane za pomocą systemu wizyjnego XG z trzema kamerami. Pierwsza kamera wykorzystuje OCR do sprawdzenia kodu wewnętrznego wygrawerowanego laserem YAG. Druga sprawdza umieszczenie i średnicę etykiety; sprawdza ją pod kątem rozdarć i upewnia się, że informacje prawne na niej wydrukowane są czytelne.

Etykieta jest drukowana na białym tle z prędkością od 110 do 150 skoków na minutę. Ostatnia kamera służy do sprawdzenia specjalnej etykiety z czarnym tłem używanej na rynku japońskim.

„Szukaliśmy systemu wizyjnego, który nie wymagałby żadnej bezpośredniej interwencji operatora, a tym samym wyeliminowałby ryzyko nieprawidłowych regulacji”, wyjaśnia Christophe Fourcin z GlaxoSmithKline. „Operatorzy po prostu wpisują kod produktu, który ma zostać skontrolowany, do sterownika PLC sterującego systemem wizyjnym. W ten sposób nie muszą zajmować się skomplikowanym programowaniem około trzydziestu używanych rozmiarów.

„Sama natura wykonywanego wykrywania oznacza, że musimy rutynowo wprowadzać zmiany do systemu wizyjnego. To jeden z powodów, dla których wybraliśmy system wizyjny XG KEYENCE. Chcieliśmy mieć narzędzie, które byłoby nasze i które moglibyśmy modyfikować w miarę potrzeb. W przypadku konkurencyjnych marek przeprogramowanie wymaga czasu i pieniędzy. Musimy poczekać na kosztorys, a następnie poczekać ponownie na nowe programowanie. To sprawia, że czujemy się trochę związani. Dzięki XG mamy kontrolę i możemy nawet skontaktować się z KEYENCE w razie potrzeby”, mówi pan Fourcin.

„Łatwo było go ustawić. Inżynier KEYENCE dostarczył nam szablon do programowania, abyśmy mogli sami kontynuować. Sam dokonuję niezbędnych zmian, których nauczyłem się podczas jednodniowego szkolenia prowadzonego przez KEYENCE. Język jest intuicyjny, a narzędzia programistyczne nie są aż tak skomplikowane. W rezultacie w krótkim czasie byliśmy samowystarczalni. No i na koniec — ma przyzwoity interfejs graficzny”, dodaje pan Fourcin. „System wizyjny bardzo łatwo integruje się ze sterownikiem PLC. Zauważyliśmy również, że wykrywanie jest stabilne w czasie i nie powoduje żadnych fałszywych odrzuceń. Ustalenie właściwych ustawień kontroli jest bardzo proste poprzez wykorzystanie serii XG”, mówi pan Fourcin.

Zestaw narzędzi XG VisionEditor jest intuicyjny, szybki, elastyczny i umożliwia w pełni konfigurowalne programowanie. Funkcja schematów blokowych pozwala użytkownikom na proste tworzenie programów poprzez przeciąganie i upuszczanie „bloków”. Ma również szereg algorytmów i filtrów. Elastyczność systemu wynika również z faktu, że użytkownicy mogą dodawać źródła w języku C, aby tworzyć własne algorytmy i filtry. „Schematy blokowe pozwalają nam szybko zorientować się, które funkcje powinny być wykorzystywane”, wyjaśnia pan Fourcin.

Narzędzia do debugowania i dziennik Trace Log (dziennik, który śledzi wejścia/wyjścia i sekwencjonowanie programu oraz polecenia i wejścia/wyjścia w sterowniku PLC) pozwalają na przetestowanie programu wizyjnego i interfejsu ze sterownikiem PLC w celu skrócenia czasu integracji.

System wizyjny XG jest częścią pełnego systemu sterowania procesem w GlaxoSmithKline. „Naszym celem jest ograniczenie interwencji człowieka do minimum w celu zwiększenia niezawodności naszych procesów. Następnym krokiem jest zdalne sterowanie sterownikiem PLC za pomocą rozwiązania opartego na czasie cyklu. Gdy to nastąpi, wykrywanie za pomocą systemu KEYENCE będzie w pełni zautomatyzowane i scentralizowane”, podsumowuje pan Fourcin.

Powiązane produkty