1. Domů
  2. Řešení
  3. Případové studie
  4. Vysokorychlostní kontrola zlomených sušenek

Vysokorychlostní kontrola zlomených sušenek

Společnost Nutrition & Santé je přední evropský výrobce organických a zdravých potravin. Sušenky sjíždějí z výrobních linek ve sloupcích po 4 až 5 kusech a poté jsou ve vysoké rychlosti baleny a vkládány do lepenkových obalů.

„Rozlámané sušenky pro nás představují zásadní vadu. Chtěli jsme nejen zlepšit kvalitu svých výrobků tak, aby to pocítil i zákazník, ale také eliminovat riziko nesprávného uzavření sáčku kvůli překážejícím úlomkům sušenek,“ vysvětluje Fabien Ployon, výrobní ředitel v závodu společnosti Nutrition & Santé ve francouzském Annonay.

„Studovali jsme systémy strojového vidění na trhu a obrátili se na celou řadu společností. Všichni oslovení partneři kromě KEYENCE nás odmítli z důvodu našeho požadavku na rychlost, protože na kontrolu každého sloupce připouštíme pouhých 150 ms.“

„Potřebovali jsme takové řešení detekce, které by zvládlo ohromné množství sušenek zpracovávaných každou minutu, a to nepřetržitě. Proto jsme ve spolupráci s technickým oddělením společnosti KEYENCE nainstalovali a naprogramovali systém strojového vidění CV-5000. Detekci hran provádí dvě kamery umístěné na každé lince asi 20 centimetrů nad sušenkami. Pro každý z třiceti různých tvarů a rozměrů sušenek, které jednotlivými linkami procházejí, je třeba vytvořit samostatný program.“

„Detekce hran je pouze jedním z 19 kontrolních nástrojů, které systémy strojového vidění KEYENCE CV-5000 nabízejí. Každý z nich umožňuje instalovat kontrolní systém rychle a jednoduše. Se systémy strojového vidění sice nemáme žádné zkušenosti, ale instalace i obsluha systému CV-5000 byla jednoduchá. Optimalizace systému pro naše potřeby sice chvilku trvala, ale teď už jej dobře známe a zahájili jsme proces neustálého zlepšování,“ dodává Ployon.

Kontrola sušenek je možná díky vysoké rychlosti detekce systému KEYENCE CV-5000, což je nejvýkonnější samostatný systém strojového vidění na trhu. Dokáže například zpracovat 1 milion pixelů za 20,5 ms. Tento výkon umožňuje provádět i více kontrol zároveň a dále zvýšit spolehlivost kontrol přímo ve výrobě, protože nabízí bezkonkurenční míru opakovatelnosti (která je sedmkrát vyšší než dnešní běžný standard) a širokou škálu úloh pro zpracování obrazu, jež slouží k optimalizaci přesnosti kontrol. Modely řady CV-5000 jsou řízeny vysokorychlostním modulem pro zpracování barevného obrazu a vysokorychlostním mikroprocesorem RISC (Reduced Instruction Set Computer). Oba jsou vybaveny dvěma procesory digitálního signálu (DSP) určenými speciálně pro zpracování obrazu. Díky těchto čtyřem procesorům umožňují všechny modely řady CV-5000 paralelní zpracování obrazu a dosahují nejvyšší možné rychlosti, která je zhruba dvojnásobná oproti nejlepším modelům dostupným na dnešním trhu. Systém je dále opatřen zdvojenou vyrovnávací pamětí, která umožňuje přijmout následující aktivační signál ještě během zpracování předchozího obrazu.

„Systém strojového vidění CV-5000 pracuje rychleji než naše vlastní linky, takže máme dostatečnou rezervu. Systém běží sedm dní v týdnu a s jeho spolehlivostí a stabilitou jsme naprosto spokojení,“ dodává Ployon.

Společnost Nutrition & Santé se již více než 30 let řídí jednoduchou myšlenkou, že to co jíme, má vliv na naše zdraví. Zatímco v minulosti to prosazovalo sotva pár lidí, dnes se jedná o samozřejmost – co je přírodní, to je správné. Skupina Nutrition & Santé využívá všechny distribuční kanály a působí ve všech klíčových segmentech organických a zdravých potravin. Při zvyšování objemu exportu staví na exkluzivních značkách jako Gerblé, Isostar, Gerlinéa, Milical, Modifast, Pesoforma, Céréal Bio, Soy a dalších. Díky tomu se skupina prosadila jako klíčový hráč v pěti segmentech: každodenní zdravé potraviny, nutriční doplňky pro hubnutí, sportovní výživa, organické potraviny a rostlinné náhražky. V roce 2011 měla 1100 zaměstnanců ve čtyřech specializovaných výrobních závodech a provozovala distribuční síť ve více než 40 zemích včetně Japonska.

Související produkty