1. Domů
  2. Řešení
  3. Případové studie

Případové studie

Jedná se o mezinárodní společnost, která chce i nadále provádět kontrolu svých produktů sama. Nyní může plně automatizovat svoje výrobní linky a zároveň minimalizovat riziko lidských chyb.

Společnost Nutrition & Santé je přední evropský výrobce organických a zdravých potravin. Sušenky sjíždějí z výrobních linek ve sloupcích po 4 až 5 kusech a poté jsou ve vysoké rychlosti baleny a vkládány do lepenkových obalů.

Timex je přední americký výrobce hodinek, který působí ve více než 80 zemích. Její francouzská pobočka, společnost Fralsen, vyrábí hodinová ústrojí a dříve k tomu využívala kontaktní senzory a běžné komparátory; pak se ale začala poohlížet po způsobech, jak zlepšit proces kontroly.

Díky využití senzoru KEYENCE LJ-G mohl výrobce automobilové výbavy automatizovat kontrolu štěrbin pro aktivaci airbagů v palubních deskách automobilů. Výsledkem je stabilní měření a rychlá návratnost investice.

Problém: automatický podavač v některých případech naloží paletu na dopravník nesprávně. Ten pak může narazit do výrobní linky a způsobit prostoj nebo poškození stroje a případně i ohrozit operátory.

Problém: pracovníci mění úkony, aby neztráceli pozornost, nicméně v některých sestavách i tak chybí součástky. Výsledkem může být několik scénářů. První spočívá v tom, že sestava poškodí části automatického systému.

Problém: měření bylo prováděno ručními nebo kontaktními měrkami nebo jinými méně přesnými nepřímými postupy. Protože neexistoval standardní postup, nebylo měření prováděné pracovníky v závodu spolehlivé.

Problém: Není-li při sestavení správně usazena membrána, nebude spoj mezi oběma polovinami dobře těsnit a výsledný produkt bude vadný. Část o menším průměru se usazuje do větší části a těsnicí kroužek zajišťuje pružný spoj mezi nimi. Během sesazování může někdy dojít ke „skřípnutí“ membrány, ve které se pak vytvoří trhliny, takže se nepodaří dosáhnout potřebného utěsnění.