1. Domů
  2. Řešení
  3. Případové studie
  4. Měření profilů ve společnosti Faurecia Interior Systems

Měření profilů ve společnosti Faurecia Interior Systems

Díky využití senzoru KEYENCE LJ-G mohl výrobce automobilové výbavy automatizovat kontrolu prolisů pro aktivaci airbagů v palubních deskách automobilů. Výsledkem je stabilní měření a rychlá návratnost investice.

Skupina Faurecia Group si získala respekt svojí specializací na návrh, vývoj, výrobu a dodávky OEM dílů. Provozuje 320 závodů ve 34 zemích včetně 30 velkých výzkumných center a je tedy předním světovým výrobcem ve čtyřech segmentech: sedadla do automobilů (přední světový dodavatele rámů a mechanizmů sedadel), interiérové systémy (přední světový výrobce), technologie snižování emisí (přední světový výrobce) a exteriéry vozidel (přední evropský výrobce).

V závodu, který vyrábí interiérové systémy do automobilů, používá kontrolní stanici vyvinutou ve výzkumném centru společnosti Faurecia Interior Systems ve francouzském Méru.

Kontroly v zájmu bezpečnosti cestujících

Obložení palubní desky má drobné prolisy, které umožňují aktivaci airbagu v případě nárazu. Při nesprávném provedení mohou tyto prolisy zabránit správnému rozbalení airbagu, což může ohrozit bezpečnost cestujících. Každý prolis je proto skenován s použitím laserové triangulace a převeden na profil sestávající z 800 bodů s cílem určit jeho zbytkovou tloušťku, tj. tloušťku obložení v nejhlubším bodě prolisu.

„Dříve jsme tato měření prováděli pomocí mikroskopu. Měření bylo zdlouhavé a navíc při něm byl měřený díl zničen. Dospěli jsme tedy k závěru, že potřebujeme řešení pro bezkontaktní měření, které by bylo možné snadno integrovat a umožňovalo opakovatelnost,“ vysvětluje Lionel Marlier, ředitel pro bezpečnost a regulaci ve společnosti Faurecia Interior Systems.

Senzor LJ-G je laserový 2D senzor posuvu, který umožňuje provádět měření přímo ve výrobních linkách. Sestává z řídicí jednotky, monitoru a laserových hlav a vyniká mimořádně snadnou obsluhou. Jeho konfiguraci pomocí nabídky zvládne i začátečník a pomocný software zase usnadňuje nastavení na počítači. Data lze dále exportovat do tabulky pro účely další analýzy.

„Integrace senzoru byla velmi jednoduchá a měření je stabilní, aniž by od nás vyžadovalo jakýkoli další zásah,“ dodává Marlier.

Obložení palubní desky může mít černou, bílou nebo hnědou barvu. Na funkci senzoru LJ-G ale díky obrazovému senzoru E3-CMOS nemá barva ani osvětlení žádný vliv. Senzor je určen pro optické aplikace v průmyslu a jeho dynamický rozsah je 300krát větší než u konvenčních senzorů. Díky tomu dokáže měřit povrchy všech barev a odrazivosti.

Senzor LJ-G dále nabízí funkci upravení pozice, která zajišťuje stabilní měření i v případě nesprávného umístění nebo náklonu cíle.

Řada LJ-G nabízí opakovatelnost 1 mikronu a interval vzorkování 3,8 ms.

„Kontroly jsou nyní dvakrát rychlejší než dříve a probíhají přímo ve výrobním prostoru, což zvyšuje naši efektivitu,“ zdůrazňuje Marlier.

„Automatické řešení od společnosti KEYENCE nabízí nejen způsob, jak zajistit neustálé zlepšování kvality, ale také snížení nákladů. Kontroly jsou rychlejší a nedestruktivní a nevyžadují tolik lidských zásahů. Investice do senzorů LJ-G se vrátila během necelého roku a přispěla k vyšší přesnosti měření,“ dodává Marlier.

Související produkty